Jakie akcesoria hafciarskie są Ci potrzebne na start?
Zapewne ucieszy Cię fakt, że większość tych rzeczy masz prawdopodobnie w domu. Na początek proponuję Ci poniższy zestaw do haftowania.
Praktyczne wskazówki, które warto wiedzieć.
Materiał
Materiał dla hafciarki jest tak samo ważny, jak płótno dla malarza. Najczęściej do haftowania wykorzystuje się materiały bawełniane, lniane lub jedwabne.
Zwrócić uwagę na to aby materiał:
- miał odpowiednią grubość tak, aby igła swobodnie przez niego przechodziła,
- nie rozciągał się,
- był ściśle tkany.
Polecam zacząć od materiału, z którego uszyte jest na przykład prześcieradło bawełniane, poszewka na poduszkę czy biała koszula.
Na zdjęciu przedstawiłam zestawienie materiałów lnianych i bawełnianych o różnych gęstościach splotów.
Nici
Do haftowania można użyć nici bawełnianych, jedwabnych lub wełnianych. Wszystko zależy od efektu końcowego jaki chce się uzyskać. Ja w większości moich prac używam muliny, która wykonana jest z włókien bawełnianych i składa się z sześciu pojedynczych nici. W zależności od potrzeb rozdzielamy je i haftujemy pojedynczą nicią, podwójną itd. Jednorazowo oddzielamy tyle pasm nici ile nam potrzeba, gdyż łączenie nici powoduje plątanie przy haftowaniu.
Tamborek
Jeśli chcesz zadbać o swój komfort i zapewnić odpowiednie naprężenie materiału zainwestuj w tamborek dobrej jakości. Dostępne są tamborki drewniane lub plastikowe o różnych średnicach i grubościach obręczy. Ja preferuję tamborki drewniane składające się z dwóch obręczy i śruby do napinania materiału. Mogą one później służyć jako ramka dla gotowej pracy.
Igły do szycia ręcznego
Rozmiar igły dostosowujemy do grubości materiału oraz nici, którymi będziemy haftować. Wielkość oczka musi być na tyle duża, aby nitka mogła swobodnie przez nie przechodzić.
Ołówek lub mazaki
Ołówek przyda się do przerysowania projektu na materiał. Można również użyć do tego celu znikających lub spieralnych mazaków.
Nożyczki
Warto mieć nożyczki przeznaczone tylko do cięcia materiału i dodatkowo małe nożyczki do ewentualnego sprucia ściegów, które się nie udały.
Myślę, że powyższy zestaw w zupełności wystarczy, aby zacząć przygodę z haftem. W kolejnym wpisie z cyklu „Od czego zacząć haftować?” opowiem o ściegach, które warto znać.
M.