4 marca

#12projektów w #12miesięcy 2. Haftowana ozdoba na ścianę

0  comments

Witajcie w marcu! Czy Wy też czujecie już wiosnę w powietrzu? Czas przedwiośnia od zawsze kojarzy mi się z ekscytacją i oczekiwaniem na przyjście czegoś nowego. Doskonale wpisuje się w to mój drugi projekt w ramach cyklu #12projektów w #12miesięcy. Stworzyłam haft będący połączeniem kwiatów i słów. W taką kompozycję możemy wpisać czułe słowo, ulubiony cytat, ukochane imię. Ja mój tamborek podaruję synowi. Oczekiwanie na Niego było najpiękniejszym i zarazem trudnym czasem, który nauczył mnie cierpliwości. Chciałabym zawsze pamiętać, że miłość cierpliwa jest.

Materiały: kawałek bawełnianej tkaniny, mulina, igła, nożyczki, mazak spieralny.

1. Tworzenie projektu

Projekty zazwyczaj rysuję na kartce papieru inspirując się zdjęciami kwiatów lub żywymi roślinami. Tym razem stworzyłam projekt w programie graficznym Canva dostępnym online. Ja korzystałam z gotowych zdjęć wektorowych kwiatów i liści, które znalazłam w internecie. Następnie cały projekt wpisałam w okrąg i przeskalowałam do rozmiaru tamborka. 

2. Przygotowanie do haftowania

Tkaninę, na której będziemy haftować, należy najpierw uprać. Zapobiegnie to późniejszemu kurczeniu się gotowego haftu. Następnie prasujemy i przycinamy odpowiedni kawałek materiału.

Materiał wkładamy w tamborek i dobrze go naprężamy. Wycinamy nasz projekt i przykładamy po lewej stronie materiału tak, aby przez niego prześwitywał. Przenosimy wzór, używając spieralnego mazaka.

3. Haftowanie

Kwiatek

Zaczynamy od wyszycia centralnego kwiatka. Jasną muliną robimy obwódkę każdego płatka (stębnówką lub ściegiem sznureczkowym), a następnie pokrywamy je ściegiem atłaskowym. Zaczynamy nanosić ściegi proste od środka płatka, kierując się do boku. Następnie wypełniamy nimi drugą stronę, dzięki czemu ściegi będą ułożone promieniście.

Środek kwiatka wypełniamy ściśle do siebie przylegającymi węzełkami.

Listek

Wyszywanie zaczynamy od krótkiego ściegu prostego biegnącego przez środek listka na samym jego czubku. Następnie wykonujemy przylegające do tego ściegu kolejne ściegi proste, naprzemiennie po lewej i prawej stronie. Pamiętamy, aby każdy kolejny ścieg zaczynać w miejscu, gdzie mamy narysowany kontur liścia i kończyć na linii biegnącej przez środek. Pomoże nam to zachować zamierzony kształt liścia.

Łodyżki i listki

Jaśniejsze łodyżki haftujemy za pomocą stębnówki. Po drugiej stronie kwiatka wykonujemy ciemniejszą łodyżkę ściegiem sznureczkowym.

Jasne listki haftujemy ściegiem gałązkowym, a ciemne poznanym już ściegiem do wyszywania liści.

Następnie dodajemy fioletowe kuleczki do jasnej gałązki (ścieg węzełkowy).

Napis

Projekt kończymy wyszywając napis. Idealne do tego celu są ściegi łańcuszkowy, stębnówka, rozłupany lub sznureczkowy. Ja tym razem zdecydowałam się na stębnówkę.

Pozostaje nam tylko zakończyć naszą pracę. Obcinamy nadmiar materiału tak, aby z tamborka wystawały jedynie 3 cm. Następnie fastrygujemy w koło, zostawiając kilka centymetrów nitki na początku i na końcu. Pociągamy za obie nitki i zawiązujemy. Możemy teraz podkleić od spodu koło z filcu o średnicy tamborka.


Tags

12 projektów


You may also like

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}