Od czego zacząć haftować? Cz. II – Ścieg prosty, stębnowy, atłaskowy

Cześć! Dziś drugi wpis z serii „Od czego zacząć haftować?”. W poprzednim przedstawiłam Wam niezbędnik hafciarki. Skoro macie już potrzebne materiały, możemy przejść do praktyki. Pokażę Wam ścieg prosty, który jest niezwykle łatwy i daje bardzo dużo możliwości. Można na przykład z jego pomocą wyhaftować takie kamieniczki. Uwierzycie, że ta praca została wykonana jednym ściegiem?

Ścieg prosty

Zaczynamy ścieg w punkcie 1 wbijając igłę od spodu tkaniny. Następnie wbijamy igłę od góry w punkcie 2.

Ścieg stębnowy

Ścieg stębnowy jest ręcznym ściegiem, który z wyglądu przypomina ścieg maszynowy. Można go użyć do zszycia dwóch kawałków materiału. W hafcie często służy do zaznaczenia krawędzi poszczególnych elementów projektu, wyszycia liter czy cienkich elementów takich jak łodygi kwiatów. 

Zaczynamy ścieg w punkcie 1 wbijając igłę od spodu tkaniny. Następnie wprowadzamy ją od góry w punkcie 2. Igłę wbijamy ponownie od dołu w punkcie 3 i wracamy do punktu 1.

Ścieg atłaskowy

Ścieg atłaskowy służy do wypełniania małych powierzchni o różnych kształtach. Tworzymy go nakładając przylegające do siebie krótkie ściegi proste.

Naszym celem jest pokrycie ściegiem obszaru o kształcie kwadratu. Zaczynamy więc ścieg w punkcie 1 wbijając igłę od spodu tkaniny. Następnie wprowadzamy ją od góry w punkcie 2. Igłę wbijamy ponownie od dołu w punkcie 3 i od góry w 4. Czynność powtarzamy dbając o to, aby wszystkie ściegi były tej samej długości. Powierzchnia haftu będzie idealnie gładka, gdy nitka nie będzie się skręcać się w trakcie haftowania. 

Teraz Twoja kolej! Pamiętaj, że trening czyni mistrza : ) 

0 Comments

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>