28 grudnia

Od czego zacząć haftować? Cz. III – Ścieg łańcuszkowy, węzełkowy, sznureczkowy i inne

0  comments

Witajcie!

Przed Wami drugi wpis z serii „Jak zacząć haftować?”. Poznacie kolejne ściegi, które pozwolą Wam z dumą stwierdzić: umiem haftować! : ) Zobaczcie na przykładzie mojego bukietu ślubnego, jak za pomocą różnych ściegów można uzyskać na powierzchni materiału bardzo efektowne trójwymiarowe struktury przypominające kwiaty.

Ściegi węzełkowe

Ściegi węzełkowe na początku mogą wydawać się skomplikowane, lecz z czasem będziecie wykonywać je automatycznie. Wystarczy śledzić instrukcję krok po kroku jednocześnie ćwicząc na materiale. 

Wbijamy igłę od spodu materiału w punkcie 1 i przewlekamy nitkę do końca. Następnie wbijamy igłę jednocześnie w dwa punkty kolejno w 2 i 1. Owijamy nitkę wokół fragmentu igły wystającego z punktu 1 do momentu, aż uzyskamy długość nawinięcia identyczną jak odległość pomiędzy punktami 1 i 2. Następnie przytrzymując palcem nawinięty węzełek, wyciągamy igłę i wbijamy ją w punkcie 2. 

Kolejny ścieg węzełkowy, tworzy na powierzchni materiału małe kuleczki. 

Igłę wbijamy od spodu materiału.  Następnie chwytając nitkę drugą ręką zawijamy ją na igle, tak jak to zostało pokazane na zdjęciu. Igłę wbijamy w punkcie, który znajduje się jak najbliżej punktu skąd wychodzi nitka. Wbijając igłę naprężamy nić i zaciągamy węzełek. 

Teraz poznacie trzy ściegi, które pełnią funkcję ozdobną i świetnie nadają się do wyszywania liter czy konturów.

Ścieg łańcuszkowy

Na początku wykonujemy krótki ścieg prosty. Następnie wbijamy igłę od dołu w punkcie 1. Przeprowadzając ją nad materiałem pod ściegiem prostym wracamy do punktu 1 i wbijamy igłę w materiał. Mamy już jedno „oczko łańcuszka”. Powtarzamy czynność wbijając igłę od spodu w punkcie 2.

Ścieg rozłupany

Ścieg wykonujemy parzystą liczbą nitek. Zaczynamy od wbicia igły od spodu materiału w punkcie 1, a następnie wbijamy ją od góry w punkcie 2. Powstały ścieg prosty chcemy teraz „rozłupać”. Wbijamy igłę od spodu materiału w połowie długości ściegu prostego w punkcie 3 i przeprowadzamy ją między nitkami. Następnie wbijamy igłę w punkcie 4.

Ścieg sznureczkowy

Zaczynamy od wykonania ściegu prostego w punktach 1 i 2. Następnie wbijamy igłę od spodu materiału w punkcie 3, który znajduje się tuż nad ściegiem prostym w połowie jego długości i kończymy w punkcie 4. Oba powstałe ściegi proste (1-2 i 3-4) muszą mieć tą samą długość.  

Ścieg „róża”

Wykonujemy pięć ściegów prostych o takiej samej długości (0-1, 0-2, 0-3 itd.). Mają one ten sam punkt początkowy 0. Następnie wbijamy igłę w środku powstałego koła w punkcie 6, który znajduje się jak najbliżej środka.

Prowadzimy teraz igłę naprzemiennie nad i pod ściegami prostymi, aż do momentu, kiedy wypełnimy całe koło. Dopiero teraz wbijamy igłę w materiał i zabezpieczamy nitkę od spodu.

Ścieg pętelkowy

Wbijamy igłę od spodu materiału w punkcie 1, a następnie ponownie wbijamy ją od góry w tym samym miejscu.

Utworzoną pętelkę musimy teraz przymocować do materiału. Funkcję mocującą będzie pełnił krótki ścieg prosty. Wyprowadzamy igłę od spodu materiału w punkcie 2 znajdującym się w środku pętelki. Następnie igłę wbijamy od góry w punkcie 3. 

Ścieg pętelkowy może służyć do wyszywania płatków, listków, nasion i innych małych podłużnych elementów. 

Mam nadzieję, że powyższe instrukcje będą dla Was przydatne. W razie jakichkolwiek pytań czy niejasności służę pomocą. Piszcie śmiało na adres marta@domwkwiatach.pl


Tags

haft, kurs


You may also like

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}