1 lutego

#12projektów w #12miesięcy 1. Haftowana kokardka do włosów

0  comments

Witajcie w lutym! Gdyby nie samodyscyplina pewnie z zaskoczeniem przewróciłabym dzisiaj kartkę w kalendarzu, stwierdzając, że „ten czas tak szybko leci”. A tymczasem dzięki rozsądnemu planowaniu zrealizowałam to, co zaplanowałam. Pokażę Wam w tym poście, jak uszyłam i ozdobiłam haftem kokardkę do włosów dla mojej córki.

Materiały: spinka, kawałek bawełnianego materiału, nici w kolorze materiału, mulina do wyszywania, linijka, ołówek, nożyczki, igła, klej, wypełniacz do poduszek.

1. Stworzenie projektu

Na początku rysujemy na kartce wzór, jaki chcemy wyhaftować. Ja zdecydowałam się na proste kwiatuszki. Inspiracji możecie szukać wszędzie… mnie zainspirowała moja domowa ceramika z Bolesławca w bardzo podobny wzór.

2. Przygotowanie do haftowania

Tkaninę, na której będziemy haftować, należy najpierw uprać. Zapobiegnie to późniejszemu kurczeniu się materiału. Następnie prasujemy i przycinamy odpowiedni kawałek materiału.

3. Transfer wzoru na materiał

Rysujemy dwa prostokąty na przód i tył kokardki i przenosimy wzór na jeden z prostokątów. Pamiętamy o zostawieniu 0,5 cm zapasu z każdej strony. 

4. Haftowanie

Wyszywając kwiatuszki użyłam trzech ściegów: węzełkowego (płatki i środek kwiatuszków), prostego (łodyżka) i gałązkowego (listek). Szczegółowe instrukcje jak haftować możecie znaleźć w dwóch wcześniejszych wpisach z serii „Od czego zacząć haftować?”: Cz. II – Ścieg prosty, stębnowy, atłaskowy oraz Cz. III – Ścieg łańcuszkowy, węzełkowy, sznureczkowy i inne

5. Szycie 

Przykładamy obie części kokardki prawymi stronami do siebie i fastrygujemy lub spinamy szpilkami. 

Jeśli nie mamy maszyny do szycia, można teraz użyć ściegu stębnówki do ręcznego zszycia kokardki. Pamiętamy, aby zostawić niewielki otwór na wywinięcie lub zrobić go w tylnej części kokardki.

Jeśli chcemy, aby kokardka była trójwymiarowa, wkładamy do środka trochę wypełniacza do poduszek. 

Otwór w kokardce zszywamy i przewiązujemy ją po środku.

Pozostaje tylko kokardkę przykleić do spinki mocnym klejem i gotowe!


Tags

12 projektów


You may also like

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}